Hizmet Galerisi
Hizmet Galerisi

CNC Freze Nedir?

Endüstriyel üretimin vaz geçilmezlerinden biri olan ve 250 yıllık bir geçmişe sahip olan freze talaş kaldırma ve benzeri işlemlerde kullanılan bir makinedir. Freze makinesi dönen kesici takımın işlenen parça yüzeyinde ve çevresinde istenilen işlemi yapmak için hareket etmesi üzerine çalışan bir sisteme sahiptir. Freze makinesi havuz işleme, parmak işleme, yan kontör işleme, kanal açma, yan işleme ve yüzey işleme için kullanılır. İhtiyaca göre özel olarak da freze makinesi elbette yapılabilir. Sanayi sektörünün en önemli makinelerinden birisi olan freze günümüzde on binlerce firma tarafından kullanılmaktadır. İnsan eli ile haftalarca çalışıp yapılacak bir işlemi freze saatler içerisinde yapabilmektedir. Bu da frezenin üretim için ne kadar önemli olduğunu açıkça gösteriyor. Freze cnc makineler arasında bir kraldır.

Freze makinesi tamamen bilgisayar ile kontrol edildiğinden dolayı çok daha hızlı imalat yapma fırsatı sunuyor. Bilgisayara gerekli bilgilerin girilmesi ile freze çalışmaya başlar ve çok hızlı şekilde üretim yapmaya başlar. Freze mili (uç) ile istenilen şekilde kolaylıkla verilebilir. Freze takımları çalıştırılarak imalat yapılması işlemine de frezeleme denir. Freze milinin durma açısına göre yatak freze ve dikey freze olarak iki farklı freze tezgahı vardır. Freze makineler çeliğin işlenmesi ve gerekli şeklin verilerek imalar yapılması için endüstri sektörünün en önemli oyuncusudur.

Yapılacak işleme ve çeliğin sertlik durumuna göre freze milinin boyutu ve yapısı da değişiklik gösterecektir. Bunun nedeni ise işlemenin her durumda farklı zorluğa sahip olmasıdır. İşlenecek parçanın sertlik durumu ve istenilen şekle göre freze mili kullanılması gerekir.

Freze, endüstriyel talaşlı imalat çalışmalarında kullanılan bir tür takım tezgâh çeşitlerinden biridir. Kendisine özel bir sistem yapısı bulunan bu ürün, kendi ekseninde dönen bir kesici yardımıyla işlevsel hale gelir.

Bu kesici harekete geçtiğinde hedeflendiği şekilde delme, yüzey işlemesi ve şekil oluşturma gibi işlemleri yerine getirilir. Freze yardımıyla farklı türden birçok ürünün ortaya çıkarılması ve tasarlanabilmesi olanaklı hale gelir. Bu sistem günümüzde artık bilgisayarlar tarafından da desteklenebilir bir durumdadır.

Frezeleme Çeşitleri

Frezeleme işleminde kesici takım aktive bir hale gelir ve kendi ekseninde dairesel bazı hareketler yapmaya başlar. Takım etrafında yer alan dişler bu hareketin yapılmasında destekleyici rol oynar. Bu sayede talaş kaldırma işlemi yerine getirilebilmiş olur.

Frezeleme işlemleri hareket tarzlarına bağlı olarak farklı türlerde ele alınırlar. Çevresel ve alın yöntemleri olarak frezeleme işlemi iki farklı grupta sınıflandırılır. Alın frezelemede talaş, takımın alın kısmındaki dişlerin desteğiyle kaldırılır. Fakat çevresel frezelemede ise ilgili işlem doğrudan takımın çevresinde bulunan dişler aracılığıyla gerçekleştirilir.

Freze Takımı ve Mil

Freze takımları farklı millere bağlı olarak çalışabilirler. Takım hangi mile bağlı ise frezeleri de bu kapsamda sınıflandırmak olanaklı hale gelir. Eğer milin konumu yatay bir şekildeyse bu frezeler yatay freze, milin konumu dikeyse dikey freze olarak adlandırılırlar.

Bu ikisinden farklı olan bir freze türü daha vardır. Bu ise Universal freze olarak tanımlanır. Bu freze türünün özelliği hem dikey ve hem de yatay olarak sorunsuz çalışabilmesidir.

Freze Tezgâh Kullanım Amaçları

Freze tezgahlar, ağız kısımlarındaki kesici yapıda bir çakı ile belirli bir düzlemde hareketler yaparak talaş kaldırma işlemini yerine getirmeye yardımcı olurlar. Farklı türleri olabilen bu tezgahlar çeşitli amaçlar doğrultusunda kullanılırlar.

  • Açılı yüzeyler veya dış yüzeylerin işlenmesi,
  • Kanal açılması işleminin yerine getirilmesi,
  • Dairesel veya düz bölüntüleri oluşturulması,

Genel olarak freze tezgahların kullanımında bu yönde birtakım amaçlar vardır. Sistemin çalışma ayarlarının yapılması neticesinde amaca uygun sonuçlar elde edilir ve ürünler hazırlanır.

Freze Tezgâh Türleri

Talaş kaldırma işlemlerinde etkin olan freze tezgâh türleri arasında geniş bir çeşitlilik mevcuttur. Bu tezgâh seçenekleri arasında düşey freze tezgahlar, universal freze tezgahlar, kalıpçı freze tezgahlar, kopya freze tezgahlar ve CNC freze tezgâh seçenekleri yer alır. Bu frezeler türleri kendilerine göre birtakım çalışma, performans ve verimlilik niteliklerine sahiptirler.

Kurumsal ve Hızlı Çözümler İçin Vakit Kaybetmeyin

loader