Hizmet Galerisi
Hizmet Galerisi

Fikstür Nedir?

Üretilecek bir parçanın istenen koordinatlarda rijit bir şekilde kalmasını sağlamak ve oluşturulacak geometriyi istenen hassasiyette yapabilmek maksadıyla kullanılan yardımcı araçlardır. Bazı fikstürler üretim esnasında ürünü bir araya getirmek veya işlemek için kullanılırken bazıları ise üretim sonrasında ölçüm kontrolleri için kullanılmaktadır.

Fikstürler imalat prosesine göre çeşitlenmektedir. Bunlardan sıkça kullanılan ve fikstür deyince belkide ilk akla geleni ise Kaynak Fikstürleri dir.

Kaynak Fikstürü

Kaynak fikstürleri geniş ve kendi içinde bölümlere ayrılan bir konu olduğu için farklı bir yazıda ele alacağız. Kullanım amaçları kaynak işlemi yapılacak çok parçalı yapılarda istenen koordinatlarda parçayı sabitleyerek ölçü tekrarlanabilirliğini sağlamak ve prosesi hızlandırmak maksadıyla kullanılmaktadır.

Bunun haricinde genel bir başlık altına alacak olursak ölçüm fikstürleri veya kontrol fikstürlerini sıraya koyabiliriz. Burada durum farklıdır üretim proseslerinden geçmiş olan ürünün 3 boyutlu data ile uyumunu veya istenen ölçüler içinde olup olmadığının kontrolü için belirlenen referans noktaları baz alınarak belli bir koordinatta sabitlemeyi sağlayan araçlar olarak değerlendirilebilir. Kontrol fikstürleri üzerinde sadece ölçüm işleri gerçekleştirilir ve oldukça hassas üretilen fikstürlerdir.

Üçüncü kategori ise işleme fikstürleri olarak karşımıza çıkar. İşleme fikstürleri adından da anlaşılacağı üzere işleme esnasında ve seri üretime yönelik üretimi hızlandırmak maksatlı kullanılan aparatlardır. Bu fikstürler jig olarakta adlandırılmaktadır.

Kurumsal ve Hızlı Çözümler İçin Vakit Kaybetmeyin

loader