Hizmet Galerisi
Hizmet Galerisi

Flanş Nedir?

Satışını yapmış olduğumuz Paslanmaz Flanş iki makine veya tesisat elemanının sızdırmaz şekilde birleştirilmesine yarayan genelde standart olarak üretilen bir konstrüksiyon elemanıdır. 


Flanş kullanım yerine göre demir,bakır , pirinç ve paslanmaz gibi farklı malzemelerden imal edilebilir. Firmamız bu tür flanşların paslanmaz çelik olan malzemesini satmaktadır.Paslanmaz Flanş lar, basınç  ve boyutlarına (çap) göre sınıflandırılır. Çoğu paslanmaz flanş dairesel bir konstrüksiyona sahiptir ve iki dairenin civatalarla  birbirine bağlanmasıyla oluşturulur. Basınç sınıfına göre paslanmaz flanş ın birbirine bağlantısını sağlayan civata deliklerinin sayısı değişebilir. Çok nadiren paslanmaz flanş ın, dörtgen veya eliptik tasarlandığıda olur.


Paslanmaz Flanşın genel kullanım yeri boru tesisatları olmasına rağmen, makinalar üzerinde de kullanımı yaygındır. Makine parçalarının birbirine bağlantısı içinde kullanılır. Tesisata veya makineye kaynaklı veya dişli olarak bağlanabilirler. Genelde iki flanş ın arasına sızdırmazlık sağlamak için kullanım yerine göre conta yerleştirilir.( Teflon veya klıngirik vs. )


Paslanmaz Flanş lardaki en büyük problemlerin başında sızdırmazlığın istenilen oranda sağlanamaması gelir. Bunun başlıca sebebide flanş ları bağlantı elemanları ve sızdırmazlık elemanıyla bir bütün olarak görmemekten kaynaklanır. Bu yanlış tespit hatalı montaj tekniğiyle birleştiğinde, flanş ların sızdırmazlık problemleri kacınılmaz olur. Paslanmaz Flanş ların montajında mümkün oldugu kadar paralel ve aynı anda dönme momenti (tork) ve montajdaki civatalama yükünün bütün civatalara eşit olarak verilmesine dikkat etmek gerekmektedir. Esas olan bu özelliklere dikkat edildikten sonra montajda aktarılan civatalama ön yükünün, montaj sonrasındada (flanş çalışmaya başladığında) kalıcılığının sağlanabilmesidir.  Çünkü flanş calıştırıldığı zaman, Paslanmaz  Flanş bağlantılarındaki civatalama ön yükünün, paslanmaz flanş ın içinden geçen basınçdan büyük olması ve aynı zamanda civatalara aktrılan civatalama ön yükünün devamlılığının sağlanmış olması gerekir aksi takdirde flanşın sızdırmazlığı sağlanamaz.Bunun dışında kullanılan yöntemlerde paslanmaz flanş yüzeylerinde sonradan düzeltilmesi gereken hasarlar oluşturabilir. Bu hasarları azaltmak ve sızdırmazlığı sağlamak için civataların dönme momenti kontrollü sıkılması gerekir.

Kurumsal ve Hızlı Çözümler İçin Vakit Kaybetmeyin

loader